Donosimo neke od najvažnijih savjeta koji vam mogu pomoći da poboljšate stanje svoje kože i ublažite određene simptome. Ipak, preporučuje se da razgovarate sa svojim liječnikom, terapeutom ili dermatologom kako biste utvrdili jesu li ti savjeti primjenjivi za stvarno stanje vaše kože.
Koža sklona aknama
Postoje brojni mitovi i savjeti za njegu kože i liječenje akni. Evo nekoliko korisnih savjeta za učinkovito nadziranje problema s aknama koji mogu ublažiti utjecaj simptoma na vaš svakodnevni život.
- Pustite da akne prirodno zacijele (stiskanje može pogoršati stanje i dovesti do ožiljaka).
- Visok unos mlijeka i mliječnih proizvoda može pogoršati stanje kože sklone aknama.
- Čistite kožu dva puta dnevno kako biste je pripremili za sljedeći korak u njezi.
- Koristite samo nekomedogene preparate za njegu kože i šminku koji ne začepljuju pore. Skinite šminku s lica na kraju dana.
- Intenzitet akni i povezani simptomi variraju, stoga ćete možda trebati prilagoditi svoju rutinu njege kože. Ako niste sigurni, pitajte svog dermatologa za savjet.
Saznajte više o koži sklonoj aknama
Suha koža
Kada koža postane suha, može doći do pojave nekoliko simptoma. Saznajte više o savjetima za njegu kože u skladu sa specifičnim potrebama i simptomima.
- Izbjegavajte ekstremne vremenske uvjete. Vrlo topao, hladan ili suh zrak može narušiti ravnotežu vlage u koži.
- Zimi koristite ovlaživač zraka kako biste spriječili da zrak postane previše suh.
- Suha koža je nuspojava mnogih lijekova. Uvijek provjerite s liječnikom ili ljekarnikom može li vaš lijek doprinijeti suhoći kože.
- Nosite odjeću od prirodnih materijala poput pamuka i svile koji ne iritiraju kožu. Vuna je prirodna, ali može iritirati kožu i treba je izbjegavati.
- Nemojte koristiti jake sapune koji uklanjaju prirodna ulja iz kože.
- Krema za sunčanje za suhu kožu ne bi trebala sadržavati parfeme i bojila koji nadražuju jer je suha koža sklona iritacijama.
Saznajte više o suhoj koži
Atopijski dermatitis
Ne postoji lijek za atopijsku kožu i povezano razbuktavanje simptoma. Međutim, redovita primjena odgovarajućih preparata za njegu kože može ublažiti simptome kao što su suhoća i svrbež te pomoći produljiti razdoblje bez simptoma.
- Niske temperature, osobito noću, korisne su jer znojenje uzrokuje iritaciju i svrbež.
- Odredišta za odmor na lokacijama s klimatskom terapijom, poput Sjevernog mora, Atlantika, Mrtvog mora, Sredozemnog mora ili visokih planinskih područja, mogu biti od pomoći.
- Vježbe opuštanja poput joge i meditacije mogu pomoći smanjiti stres - jedan od čimbenika koji može izazvati razbuktavanje simptoma atopijskog dermatitisa.
- Vodite dnevnik o svojem okruženju i prehrani kako biste odredili što izaziva vaše simptome.
- Preparati za njegu kože mogu se čuvati u hladnjaku jer ohlađene kreme nude dodatno olakšanje od svrbeža.
- Tapkajte kožu umjesto da je grebete. Tapkanje umiruje kožu, ali je ne oštećuje. Izbjegavajte mehaničku iritaciju, primjerice korištenje kozmetičkih četki ili grubih spužvi.
- Tuširajte se umjesto kupanja u kadi i držite temperaturu ispod 32 stupnja. Ne tuširajte se prečesto.
- Ako patite od svrbeža tijekom noći, moglo bi pomoći da nosite pamučne rukavice noću kako biste spriječili grebanje i češanje tijekom spavanja.
- Ne pušite u blizini djece - pasivni dim cigareta može potaknuti atopijski dermatitis.
- Držite nokte kratko odrezanima i glatkima tako da ne možete ogrebati i oštetiti kožu.
- Ograničite vrijeme kupanja na 5 do 10 minuta i ne koristite pjenušave kupke.
Pročitajte više o atopijskom dermatitisu
Osjetljiva koža
Kod osjetljive kože ugrožen je zaštitni sloj kože. Doznajte više o važnosti prirodne obrane kože i savjetima za njezinu njegu kako biste obnovili i ojačali prirodan zaštitni sloj kože.
- Uspostavljanje redovite dnevne rutine za njegu kože može pomoći da se smanje reakcije osjetljive kože.
- Promijenite svoje navike kupanja: pretjerano pranje može isušiti kožu i učiniti je osjetljivijom.
- Pobrinite se da odaberete preparate za dnevnu njegu koji ne sadrže iritanse poput alkohola, mirisa i boja.
60 % muškaraca tvrdi da im brijanje iritira kožu. Kako biste smanjili crvenilo, sitne posjekotine i osip, uvijek koristite čistu, oštru britvicu i ispirite je između poteza brijanja.
Pročitajte više o osjetljivoj koži
Neujednačena koža
Postoje razni tipovi hiperpigmentacije. Slijedite nekoliko savjeta za prevenciju kako biste ujednačili izgled svoje kože:
- Svakodnevno koristite kremu za zaštitu od sunca širokog spektra koja može pomoći u prevenciji hiperpigmentacije.
- Korištenje šminke za prikrivanje nedostataka može pomoći pri ujednačavanju izgleda kože.
Pročitajte više o neujednačenoj koži
Starenje kože
Saznajte više o starenju kože te kako primijeniti holistički pristup i usporiti znakove starenja.
- Zdrava prehrana bogata voćem i povrćem osigurati će unos antioksidansa koji mogu pomoći ograničavanjem štetnih učinaka slobodnih radikala na kožu.
- Smanjite pušenje i unos alkohola - alkohol i nikotin povećavaju štetu uzrokovanu slobodnim radikalima, što ubrzava proces starenja.
- Svakodnevno štitite kožu od UV zračenja korištenjem prikladnih SPF preparata koji će usporiti proces starenja i pomoći u sprečavanju nastanka bora i gubitka volumena kože.
- Nosite sunčane naočale kako biste zaštitili osjetljivu kožu oko očiju od sunca.
Pročitajte više o starenju kože
Zaštita od sunca
Izlaganje UV zračenju može oštetiti prirodni zaštitni sloj kože i uzrokovati bolesti. Naučite kako smanjiti opasnost uz neke korisne savjete:
- Izbjegavajte intenzivno podnevno sunce, obično između 11 i 15 sati, iako to ovisi o lokaciji jer čak ni preparati za zaštitu od sunca s visokim zaštitnim faktorima (SPF) ne nude stopostotnu zaštitu.
- Nanesite kremu za sunčanje prije izlaganja suncu i ponovno nakon 2 sata, a ako je potrebno i češće, pogotovo kada se kupate ili plivate.
- Često ponovno nanosite kremu za zaštitu od sunca kako biste održali odgovarajuću razinu zaštite, osobito nakon znojenja, plivanja ili brisanja ručnikom.
- Ne izlažite bebe i malu djecu izravnoj sunčevoj svjetlosti. Izbjegavajte opekline od sunca pod svaku cijenu! Djeca trebaju biti dobro pokrivena, uključujući šešir, majicu i sunčane naočale.
- Nakon kemijskog pilinga, laserske terapije ili u slučaju fotoosjetljivosti izazvane lijekovima, koristite vrlo visoki zaštitni faktor od sunca (SPF 50+).
Pročitajte više o zaštiti od sunca
Vrijednosti našeg brenda
Pružamo holistički dermo-kozmetički pristup kako bismo zaštitili vašu kožu, održali ju zdravom i sjajnom.
Surađujemo s vodećim partnerima - dermatolozima i ljekarnicima diljem svijeta na stvaranju inovativnih i učinkovitih preparata za njegu kože kojima mogu vjerovati i preporučiti.
Više od 100 godina, posvetili smo se istraživanju i inovacijama na području znanosti o koži. Vjerujemo u stvaranje aktivnih sastojaka i umirujućih formula s visokom podnošljivošću koje vam pomažu da kvalitetnije živite svoj život iz dana u dan.