Koža može postati osjetljiva iz više razloga i u bilo kojem trenutku života, od najranije do stare dobi.
Osjetljivost se pojavljuje kada je ugrožena barijerna funkcija kože, što uzrokuje veću podložnost kože vanjskim
iritansima poput bakterija, kemijskih tvari, alergena ili drugih. Simptomi se mogu pojaviti na licu, tijelu ili vlasištu,
a uključuju crvenilo, perut i oteknuće. Oni mogu biti popraćeni svrbežom i naporni u svakodnevnom životu te mogu rezultirati intenzivnom fizičkom nelagodom. I dok su neke osobe imaju predispozicije za "izbijanje" tih poremećaja,
drugi su iznenađeni tim naglim "promjenama na koži". Suha i osjetljiva koža često ima nepredvidive reakcije koje se mogu pojaviti bilo gdje na tijelu.
Razumijevanje važnosti prirodnih obrambenih mehanizama kože i čimbenika koji ih aktiviraju, može pomoći u dekodiranju tih znakova osjetljivosti. Nepredvidivost suhe i osjetljive kože znači da su, u brojnim slučajevima, učinkovita rješenja više orijentirana na prevenciju nego liječenje. Zato je cilj kontrolirati i minimalizirati njihove uzroke.
Alergije spadaju u najrasprostranjenije bolesti našeg doba. Do sada je bilo poznato da pelud ulazi u tijelo uglavnom udisanjem. Najnovija znanstvena istraživanja pokazuju da alergeni, poput peludi, mogu u tijelo ući preko kože te uzrokovati alergijske simptome. To je posebno slučaj kod osoba s oslabljenom zaštitnom barijerom kože. Saznate kako smanjiti utjecaj alergena na osjetljivu kožu u Savjetniku za alergije.