Psorijaza je učestala kronična upalna bolest kože koja obično slijedi tijek povlačenja i pogoršanja. Najčešća vrsta psorijaze odlikuje se mrljama s izrazitim granicama koje mogu biti ružičaste ili sive boje sa srebrnkastom ljuskavom kožom. Ove mrlje mogu uzrokovati i lokaliziranu hiperpigmentaciju Simptomi se mogu po prvi put pojaviti u bilo kojoj dobi, međutim, najčešće se pojavljuju u ranim fazama odrasle dobi ili kasnije u životu, tijekom 50-ih do 60-ih godina.
Psorijatične lezije biološki se razlikuju od klasične suhe kože poznate kao kseroza i klasificiraju se kao eritroskvamozne, što znači da su uključeni i krvne žile i dublji epidermalni slojevi kože. Nedostaci u regeneraciji stanica uzrok su takozvanih mrlja. Ovi nedostaci uzrokovani su većim brojem čimbenika:
Psorijaza je kronična kožna bolest; odlikuje se jasno ograničenim ružičastim ili sivim "mrljama".
Upalne reakcije u dubljoj dermi i gornjoj epidermi,
Povišena stopa stvaranja novih keratinocita (dominantni tip stanica u epidermi),
Skraćeni ciklus rasta stanica kože,
Izmijenjeni proces deskvamacije kože (deskvamacija se odnosi na prirodni proces u kojem se vanjski sloj kože ljušti).
Vrste psorijaze
Crvene, natečene i upaljene lezije tipične su za plak psorijazu.Psorijaza se pojavljuje u različitim oblicima s različitim karakteristikama.
Plak psorijaza (psorasis vulgaris) najčešći je oblik psorijaze, čineći oko 80% slučajeva. Odlikuje se crvenim lezijama koje su obično natečene zbog upale, a mogu biti i pokrivene slojem srebrne ili bijele ljuskave kože. Ove lezije obično se nalaze na područjima poput koljena i laktova, vlasišta ili donjeg dijela leđa.
Gutatnu psorijazu karakteriziraju 'gutatne lezije', male crvene mrlje koje se pojavljuju na tijelu ili udovima. One obično nisu tako natečene poput lezija plak psorijaze. Gutatna psorijaza može se po prvi put pojaviti u djetinjstvu ili ranoj odrasloj dobi i može se pojaviti iznenada.
Inverzna psorijaza pojavljuje se u obliku jarko crvenih lezija koje nisu grube nego glatke i sjajne. Uglavnom se nalaze u kožnim naborima i osjetljivim područjima poput pazuha i drugih kožnih nabora poput prepona ili ispod grudi ili stražnjice. To su ujedno i područja koja mogu postati nadražena zbog trenja i/ili znojenja.
Gnojna psorijaza uglavnom se javlja kod odraslih osoba, a odlikuje se bijelim plikovima gnoja (koji nije zarazan jer se sastoji od bijelih krvnih zrnaca). Ti plikovi mogu biti okruženi crvenom kožom i mogu biti lokalizirani ili prošireni.
Eritrodermična psorijaza uglavnom je upalne prirode i stoga često zahvaća većinu površine tijela. Jako crvenilo kože dovodi do ljuštenja kože u velikim "plahtama", što uzrokuje bol i neugodu.
Psorijaza - koji je uzrok?
Psorijaza se može prenijeti s roditelja na djecu.Izbjegavajte stres, on može izazvati simptome.
Genetika
Istraživanja pokazuju da je u većini slučajeva psorijaza nasljedna, s obzirom na učestalost psorijaze među obiteljima oboljelih osoba. Smatra se da određeni naslijeđeni geni mogu biti povezani s psorijazom, ali još nije jasan točan način na koji se to događa.
Infekcije
Infekcije su često uključene u razvoj simptoma psorijaze. Bakterije, posebice streptokoki, najčešće su implicirani patogeni i povezane su s gutatnom psorijazom. Poznato je da virus humane imunodeficijencije (HIV), iako nije izravni uzrok psorijaze, povećava vjerojatnost razvoja težeg oblika psorijaze, ako osoba već ima psorijazu.
Stres
Psihološki stres može pogoršati stanje i u nekim slučajevima može ga pokrenuti.
Lijekovi
Neki lijekovi, naročito litij, antimalarici i beta-blokatori, negativno utječu na psorijazu. Nagli prekid u terapiji s jakim topičnim ili oralnim kortikosteroidima vjerojatno će izazvati "povratne" simptome koji mogu biti ozbiljni i mogu dovesti do eritroderme ili čak opće gnojne psorijaze.
Terapijske opcije s lokalnom primjenom
Terapije s lokalnom primjenom za psorijazu sastoje se uglavnom od emolijensa, hidratantnih krema, keratolitičkih agensa i kortikosteroida. Hidratantni proizvodi i emolijensi uglavnom su korisni u srednjim fazama ili fazama povlačenja psorijaze. U početnoj keratotičnoj fazi najkorisniji su keratolitički agensi i mogu se koristiti u kombinaciji s hidratantnim kremama i emolijensima. Kortikosteroidi s lokalnom primjenom uvijek su učinkoviti, međutim, oni se ne bi smjeli koristiti kontinuirano tijekom duljeg vremenskog razdoblja, stoga je često korisno sačuvati ih za pogoršanja (egzacerbacije).
Koža mora biti hidratizirana. Preporučuje se korištenje dodatnih hidratantnih krema.Naprednije hidratantne kreme sadrže aktivne sastojke koji povećavaju hidrataciju.
Emolijensi se koriste kako bi stratum corneum postao podatniji i kako bi se smanjilo površinsko ljuštenje. Oni su najčešće korišteni preparati u dermatologiji. Djeluju stvaranjem zatvorenog filma koji smanjuje količinu izgubljene vode zbog isparavanja iz kože, omogućavajući površinskom sloju kože ili stratumu corneumu, da se na odgovarajući način hidratizira.
Hidratantna sredstva su emolijensi obogaćeni prirodnim čimbenicima zadržavanja vlage (NMF-i) koji također povećavaju hidrataciju stratuma corneuma jer privlače i vezuju vodu. Naprednija hidratantna sredstva sadrže i aktivne sastojke poput gluko-glicerola koji povećava hidrataciju u dubljim epidermalnim slojevima kože aktiviranjem vlastite hidratacijske mreže kože koja opskrbljuje gornje slojeve kože vodom.
Redovita uporaba emolijenata i hidratantnih sredstva je važna i ona se treba nastaviti kako tijekom pogoršanja, tako tijekom povlačenja.
Gušće, zatvorenije kreme i masti preporučuju se više od laganijih losiona jer su učinkovitije.
Koristite preparate za njegu kože koji su pogodni za suhu kožu, po mogućnosti bez mirisa kako biste izbjegli iritaciju.Kortikosteroidi s lokalnom primjenom imaju protuupalna svojstva.
Keratolitički agensi učinkoviti su u smanjenju veličine psorijatičnih mrlja jer razbijaju keratotični materijal. Salicilna kiselina najučinkovitija je među poznatim keratolitičkim spojevima te je vrlo korisna kod ekstremno debelih ili ljuskavih psorijatičnih mrlja.
Ureaje još jedan često korišteni keratolitički agens i uključuje se u mnoge hidratantne kreme poput Eucerin njege s urejom jer je ona isto NMF i pomaže pri vezivanju vode u koži.
Tretman s lokalnom primjenom sredstava poput emolijensa, hidratantnih krema i keratolitičkih agensa neophodan je za liječenje psorijaze. Ta sredstva podržavaju djelotvornost bilo koje sustavne terapije lijekovima.
Kortikosteroidi s lokalnom primjenom imaju protuupalna svojstva, smanjujući stopu stvaranja mrlja i iritaciju koja ih prati. Kortikosteroidi umjerene jakosti s lokalnom primjenom često se koriste za psorijazu na licu, intim područjima, odnosno područjima koja zahtijevaju istezanje ili savijanje, u kombinaciji s drugim topičnim agensima, posebice emolijensima i hidratantnim kremama.
Analog vitamina D često je jedan od prvih tretmana s lokalnom primjenom koji se koristi kod tipične kronične psorijaze.
Pretplatite se na newsletter
Sudjelujte u natječajima i štedite uz ekskluzivne ponude
Preporuke za njegu kože koje Vam najviše odgovaraju
Budite prvi koji će isprobati naše najnovije inovacije
Pružamo holistički dermo-kozmetički pristup kako bismo zaštitili vašu kožu, održali ju zdravom i sjajnom.
Preporuke dermatologa
Surađujemo s vodećim partnerima - dermatolozima i ljekarnicima diljem svijeta na stvaranju inovativnih i učinkovitih preparata za njegu kože kojima mogu vjerovati i preporučiti.
Posvećenost inovacijama
Više od 100 godina, posvetili smo se istraživanju i inovacijama na području znanosti o koži. Vjerujemo u stvaranje aktivnih sastojaka i umirujućih formula s visokom podnošljivošću koje vam pomažu da kvalitetnije živite svoj život iz dana u dan.