Postoje četiri glavna tipa zdrave kože: normalna, suha, masna i mješovita. Tip kože određuje genetika, međutim, stanje naše kože značajno se razlikuje ovisno o različitim unutarnjim i vanjskim čimbenicima kojima je ona izložena.
Razumijevanje četiri vrste kože: normalna, suha, masna i mješovita
Ako vam je potrebna pomoć s određivanjem tipa kože, kožni test može biti koristan alat. Ako trebate dodatne savjete o najboljoj njezi za svoju kožu, obratite se svom ljekarniku, liječniku ili dermatologu.
Normalna koža
„Normalna” je izraz koji najčešće označava dobro uravnoteženu kožu. Znanstveni izraz za dobro uravnoteženu kožu glasi eudermalna.
Suha koža
"Suha" se koristi za opisivanje tipa kože koji proizvodi manje sebuma od normalne kože. Zbog nedostatka sebuma suha koža ima manjak lipida koji su joj potrebni da zadrži vlagu i izgradi zaštitni štit protiv vanjskih utjecaja. Potrebno je koristiti proizvode koji ne nadražuju kožu i ne pridonose uzrocima suhe kože.
Masna koža
„Masna” se upotrebljava za tip kože s pojačanom proizvodnjom sebuma. To prekomjerno stvaranje poznato je kao seboreja.
Pročitaj više informacija i savjeta za njegu masne i aknama sklone kože ovdje.
Korisne savjete koji će poboljšati stanje masne kože otkrit će Vam Vesna Lamer, dr. med., spec. dermatolog i venerolog.
Mješovita koža
Mješovita koža je, kao što sam naziv govori, koža koja se sastoji od mješavine određenih tipova kože.
NORMALNA KOŽA
Što je normalna koža?
„Normalna” je izraz koji najčešće označava dobro uravnoteženu kožu. Znanstveni izraz za dobro uravnoteženu kožu glasi eudermalna. T-zona (čelo, brada i nos) može biti malo masna, ali su ukupni sebum i vlaga uravnoteženi pa koža nije premasna ni presuha.
Kako prepoznati normalnu kožu
Normalna koža ima:
- Fine pore,
- Dobru cirkulaciju krvi,
- Baršunastu, meku i glatku teksturu,
- Svježu, ružičastu boju ujednačene transparentnosti,
- Nema mrlje,
- Nije sklona osjetljivosti.
Kako osoba s normalnom kožom stari, njena koža može postati suha. Pročitajte više o suhoći uzrokovanoj starenjem
SUHA KOŽA
Što je suha koža?
"Suha" se koristi za opisivanje tipa kože koji proizvodi manje sebuma od normalne kože. Zbog nedostatka sebuma suha koža ima manjak lipida koji su joj potrebni da zadrži vlagu i izgradi zaštitni štit protiv vanjskih utjecaja. To dovodi do smanjene funkcije zaštitnog sloja kože. Suha koža ili kseroza ima različite stupnjeve težine i različite oblike koje nije uvijek lako razlikovati.
Mnogo više žena pati od suhe kože nego muškaraca, a svi tipovi kože postaju suši s godinama. Problemi vezani za suhu kožu čest su razlog za brigu i na njih otpada 40% posjeta dermatologu.
Želite li riješiti problem suhe kože i bora jednim proizvodom, isprobajte Eucerin Hyaluron-Filler + UREA liniju njege.
Saznajte kako pravilno njegovati suhu kožu uz stručne savjete specijalistice dermatovenerologije dr. sc. Vesne Sredoja Tišma, dr.med.
Uzroci suhe kože
Vlažnost kože ovisi o vodi u dubljim slojevima kože i znoju.
Koža stalno gubi vodu putem:
• Znojenja: aktivan gubitak vode iz žlijezda uzrokovan toplinom, stresom i aktivnošću.
• Transepidermalnog gubitka vode (TEWL): prirodan, pasivan način na koji koža širi oko pola litre vode dnevno iz dubljih slojeva.
Suha koža uzrokovana je nedostatkom:
• Prirodnih čimbenika zadržavanja vlage (NMF) osobito ureje, amino kiselina, mliječne kiseline, koji pomažu vezati vodu.
• Epidermalnih lipida, kao što su ceramidi, masne kiseline i kolesterol koji su potrebni za funkciju zaštitnog sloja zdrave kože.
Kao rezultat toga, funkcija zaštitnog sloja može biti narušena.
Saznajte više o suhoj koži
Kako prepoznati različite stupnjeve suhe kože
Suha koža kreće se u rasponu od kože koja je malo suša od normalne, preko vrlo suhe kože pa do izrazito suhe kože. Razlike se mogu utvrditi na temelju sljedećih čimbenika:
Suha koža
Suha koža može biti zategnuta, gruba i izgledati umorno. Elastičnost kože je slaba.
Vrlo suha koža
Ako se suhoća ne liječi, na koži se može pojaviti:
- Blago ljuštenje na nekim dijelovima,
- Grub izgled s mrljama (ponekad izgleda prerano ostarjela),
- Osjećaj zatezanja,
- Svrbež.
Također je osjetljivija na iritaciju, crvenilo i rizik od infekcija.
Izrazito suha koža
Određeni dijelovi tijela, posebice ruke, noge, laktovi i koljena, skloni su:
- Gruboći,
- Pucanju s tendencijom stvaranja pukotina,
- Žuljevima,
- Ljuštenju,
- Čestom svrbežu.
Izrazito suha koža najčešće se javlja kod starijih osoba ili kod iznimno dehidriranih ruku. Saznajte više o gruboj i ispucaloj koži tijela
MASNA KOŽA
Što je masna koža?
Izraz "masna" koristi se za opisivanje tipa kože s pojačanom proizvodnjom sebuma. Prekomjeno stvaranje sebuma poznato je kao seboreja.
Uzroci masne kože
Nekoliko čimbenika potiče prekomjerno stvaranje sebuma:
- Genetika,
- Hormonalne promjene i neravnoteža,
- Lijekovi,
- Stres,
- Komedogena kozmetika (preparati za šminkanje koji izazivaju iritaciju).
Pročitajte više o uzročnicima nastanka akni i kako akne nastaju.
Kako prepoznati različite tipove masne kože?
Masnu kožu karakteriziraju:
- Povećane, jasno vidljive pore,
- Masni sjaj,
- Deblja, blijeda koža: krvne žile ne moraju biti vidljive.
Masna koža sklona je komedonima (crnim i bijelim miteserima) i različitim oblicima akni
Kod blagih akni, značajan broj mitesera javlja se na licu i često na vratu, ramenima, leđima i prsima.
Kod umjerenih i teških slučajeva, pojavljuju se papule (kvržice bez vidljivog bijelog ili crnog vrha) i pustule (kvržice s primjetnom bijelom ili žutom točkom u sredini), a koža postaje crvena i upaljena.
Pročitajte više o aknama
MJEŠOVITA KOŽA
Što je mješovita koža?
Kod mješovite kože, tipovi kože variraju u T-zoni i na obrazima. Takozvana T-zona može se znatno razlikovati - može pokrivati veoma usko, ali i prošireno područje.
Mješovitu kožu karakteriziraju:
- Masna T-zona (čelo, brada i nos),
- Proširene pore na tom području, s mogućim nečistoćama,
- Normalni do suhi obrazi.
Uzroci mješovite kože
Masnije dijelove mješovite kože uzrokuje prekomjeno stvaranje sebuma. Suši dijelovi mješovite kože nastaju zbog manjka sebuma i povezanog nedostatka lipida.
Procjena tipa i stanja kože
Za razliku od tipa kože, stanje kože može značajno varirati tijekom života. Mnogi unutarnji i vanjski čimbenici koji određuju stanje kože uključuju: klimu i zagađenje, lijekove, stres, nasljedne čimbenike koji utječu na razinu sebuma, znoj i prirodne čimbenike zadržavanja vlage koje koža stvara, kao i preparate koje koristite i vrstu njege koju pružate koži.
Preparati za njegu kože trebaju biti izabrani tako da odgovaraju tipu kože i njezinu stanju. Dermatolozi i drugi stručnjaci za njegu kože određuju tip i stanje kože mjerenjem sljedećih čimbenika:
Znakovi starenja
Tip kože može se razvijati i mijenjati tijekom života. Oni koji imaju masnu kožu u tinejdžerskim godinama mogu otkriti da im koža postaje suša nakon puberteta, dok oni s normalnom kožom često shvate da im koža postaje suša s godinama.
Kako svi tipovi kože stare, koža gubi volumen i gustoću, pojavljuju se fine linije i bore, a može doći i do promjena u pigmentaciji. Razumijevanje i mjerenje ovih znakova starenja pomažu da se utvrdi stanje naše kože. Pročitajte više o starenju kože.
Boja kože
Boja kože i etnička pripadnost utječu na to kako naša koža reagira na vanjske sile poput sunca, poremećaje pigmentacije, iritacije i upale. Temeljnu boju naše kože određuje gustoća i raspodjela melanina. Saznajte više o koži i etničkoj pripadnosti.
Crvenilo kože također je koristan pokazatelj stanja kože. Ono pokazuje koliko je učinkovita naša cirkulacija i može pomoći u prepoznavanju kožnih stanja kao što su kuperoza ili rozaceja. Za ublažavanje crvenila isprobajte Eucerin AntiREDNESS kremu sa zelenim pigmentom.
Sebum i proizvodnja znoja
Količina sebuma koju stvaraju žlijezde lojnice u koži kontrolira učinkovitost zaštitnog sloja kože i kao rezultat toga, stanje kože. Prekomjerno stvaranje sebuma može dovesti do masne kože sklone aknama dok nedovoljno stvaranje sebuma uzrokuje suhu kožu.
Žlijezde znojnice u koži proizvode znoj i pomažu tijelu da održi optimalnu temperaturu. Prekomjerno ili nedovoljno stvaranje znoja može utjecati na stanje kože.
Prirodni čimbenici zadržavanja vlage (NMF)
Zdrava koža ih prirodno stvara, a prirodni čimbenici zadržavanja vlage poput amino kiselina, pomažu joj da veže vodu, zadrži elastičnost i gipkost i sprečavaju da postane dehidrirana. Kada je zaštitni sloj kože oštećen, često je nemoguće zadržati ove bitne čimbenike pa koža gubi vlagu i njezino se stanje mijenja.
Osjetljivost kože
Osjetljiva koža je koža koja se lako iritira i reaktivnija je od normalne kože. Određivanje i procjena simptoma kao što su crvenilo, osip, pečenje i svrbež pomažu pri utvrđivanju stanja kože.
Vrijednosti našeg brenda
Pružamo holistički dermo-kozmetički pristup kako bismo zaštitili vašu kožu, održali ju zdravom i sjajnom.
Surađujemo s vodećim partnerima - dermatolozima i ljekarnicima diljem svijeta na stvaranju inovativnih i učinkovitih preparata za njegu kože kojima mogu vjerovati i preporučiti.
Više od 100 godina, posvetili smo se istraživanju i inovacijama na području znanosti o koži. Vjerujemo u stvaranje aktivnih sastojaka i umirujućih formula s visokom podnošljivošću koje vam pomažu da kvalitetnije živite svoj život iz dana u dan.